Prognoza cen złota i przewidywania na lata 2022, 2023-2025 i późniejsze

Łatwo przeliczyć, że standardowa sztabka złota jest warta około 3 milionów złotych. Notowania złota, wyrażone w USD, znalazły się w ostatnich dniach na poziomie najniższym od marca 2021 roku, podczas gdy jeszcze w marcu br. – tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – ocierały się o rekord wszech czasów. Londyn jest sercem światowego rynku fizycznego złota. Dwa razy dziennie największe tutejsze banki bulionowe uzgadniają oficjalną cenę, na podstawie której rozliczają swoje oczekujące transakcje i cena ta znana jest jako Cena Londyńska.

Amerykańskie wskaźniki inflacji szybko nie spadną poniżej poziomu 4-5 proc. Tymczasem długookresowy cel inflacyjny Fed to 2 proc. Poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się zwyżką.

ceny złota 2021

Według niektórych analityków rynkowych cena złota pod koniec bieżącego roku wyniesie 1790 USD/oz, inni zaś przewidują, że wzrośnie ona do 2090 USD/oz. Ponieważ ceny złota wzrastają w sytuacji, gdy przyszłość gospodarcza i polityczna pozostaje niepewna, prawdopodobnie w 2021 roku metale szlachetne ciągle będą cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje również epidemia koronawirusa. Ewentualny wzrost liczby zachorowań będzie prowadzić do kolejnych obostrzeń negatywnie wpływających na gospodarkę, co z kolei wpłynie na zwiększenie ceny złota. Wśród czynników, które w 2021 roku będą wpływać na taki stan rzeczy, wymienia się m.in. Walkę z recesją spowodowaną epidemią, a co za tym idzie – pogłębiającą się inflację.

Czynniki, które mogą wpłynąć na cenę złota

Według danych firmy konsultingowej Coalition w 2020 r. Zarobek 50 największych banków inwestycyjnych z handlu metalami szlachetnymi podwoi się i wyniesie $2,5 miliarda. Historia uczy, że kurs złota ma tendencję do wzrostu podczas cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. W styczniu analitycy banku Goldman Sachs podnieśli tegoroczną prognozę cen kruszcu do 2150 dolarów za uncję. W 2021 roku popyt na złoto w ujęciu globalnym przekroczył 4 tysiące ton.

W tym samym czasie alternatywna wartość posiadania złota spada. To zwiększy popularność metalu szlachetnego wśród inwestorów w 2022 r. Inwestorzy wciąż będą uzupełniać dziurę w popycie. Oczekuje się, maxitrade logowanie że w tym roku fundusze giełdowe zgromadzą w swoich zapasach z 1205 ton metalu szlachetnego, co trzykrotnie przekracza poziom z 2019 roku. W przyszłym roku ten wskaźnik może wynieść 1362 tony.

Tymczasem w piątek notowania złota przebiły tę ważną psychologiczną barierę, jednak w późniejszych godzinach sesji znaczną część tej zwyżki oddały. Źródłem cen złota wykorzystywanym na tym wykresie jest giełda złota w Nowym Jorku COMEX należąca do największego operatora giełdowego na świecie CME Group. Kurs waluty USDPLN pobierany jest z rynku międzybankowego.

ceny złota 2021

Wysokość zlecenia na każdą pozycję trzeba obliczać tak, aby zamknięcie wg stopu, na poziomie 1575 USD, nie przyniosło strat większych, niż o 3% od wartości depozytu. Ustalać zysk zgodnie z tym planem handlowym należy także w dwóch miejscach. Pierwszą połowę pozycji w złocie można zamknąć w okolicach prognozowanej wartości, 1820 USD.

“Cyfrowe złoto” zawodzi

W kategoriach napędzanych przez konsumpcję (biżuteria, elektronika) popyt będzie się odbudowywał po pandemii, choć utrzymywać się będzie zagrożenie związane z COVID. Alternatywną opcją jest korzystanie z giełdy złota i serwisów umożliwiających zdalny zakup kruszcu. W praktyce przypomina to inwestycję w papiery wartościowe za pomocą domów maklerskich. Złota nie zobaczymy „fizycznie”, jednak będziemy mogli nim cały czas dysponować. Wiele dużych, bankowych domów maklerskich również umożliwia inwestycję w złoto. Skupy złota zapłacą wprawdzie za pierścionki, łańcuszki, bransolety i pozostałą biżuterię, jednak jej wartość rzeczywista nie będzie atrakcyjna dla rynku finansowego.

Historyczny wykres ceny 1oz złota próby 999,9 wyrażony w polskiej złotówce w okresie ostatnich 10 lat.

Praktycznie od początku grudnia 2020 roku cena złota za gram rośnie. Kurs złota wynosił 1 grudnia 1819,20 USD za uncję (międzynarodowa jednostka określająca masę złota). Cena kruszcu na koniec minionego już roku wyniosła 1901,50 USD – to pokazuje jak ogromna jest tendencja zwyżkowa w przypadku minerału takiego jak złoto.

Złoty kruszec wrażliwy jest także na inne czynniki rynkowe jak na przykład decyzje Banku Centralnego, konflikty i sytuacja światowych gospodarek w najbliższej dekadzie. Prognoza zakłada rzeczy, które da się przewidzieć, jednak nadal pozostaje jedynie prognozą. Jest wiele rzeczy, których nikt nie przewidzi a zdarzają się i mają kolosalny wpływ na rynki całego świata, w tym także na ceny złota.

Złoto zyskało w tym roku ponad 20%, a notowania złota są aktualnie na historycznych szczytach. Na początku roku złoto kosztowało nieco ponad 1500 dolarów za uncję. Na początku sierpnia 2020 kurs złota przebił symboliczną granicę 2000 dolarów. Od początku IV kwartału cena złota utrzymuje się w trendzie bocznym, wahając się pomiędzy mniej więcej 1850 a 1950 dolarów. Zobaczymy jeszcze, co przyniesie nam koniec tego roku. Wysoka zmienność wpływa na rynki finansowe od samego początku 2022 r.

Cookie usage

Notowania złota – dane dzienneTak czy inaczej, na rynku złota największym wsparciem dla cen pozostaje właśnie obecna niepewność dotycząca sytuacji politycznej na świecie. Historyczny wykres 7usd to cad ceny 1oz złota próby 999,9 wyrażony w polskiej złotówce w okresie ostatnich 10 lat. Historyczny wykres ceny 1oz złota próby 999,9 wyrażony w polskiej złotówce w okresie ostatnich 5 lat.

Srebrna Brytyjska Britannia – 1 oz srebra

U jubilera z pewnością nie powinniśmy inwestować w złoto, bo wyłącznie na tym stracimy. Poza tym – złoto w takiej formie nigdy nie jest czyste, a ma ograniczoną próbę (najczęściej 333 lub 535, ale zdarza się też 928). Standardowa sztabka złota to 400 uncji, czyli w przeliczeniu na nasze jednostki wagi – 14 kilogramów. Tak ogromne wartości są jednak używane najczęściej w międzybankowym obrocie złotem i w rozliczeniu między państwami.

Czy opłaca się inwestować w złoto?

Pomimo tego złoto zachowuje swoją wartość rynkową. Złoty Ranking powstał w 2011 roku i stał się najpopularniejszą jak małe firmy i ich pracownicy mogą porównywarką cen złota i cen srebra w Polsce. Udostępnij Komentuj Złoto jest najdroższe od czerwca 2021 roku.

Jego cena może być jeszcze wyższa, jeśli za naszą wschodnią granicą wybuchnie wojna. Zaostrzenie polityki pieniężnej przez Fed nie musi zaszkodzić kruszcowi, gdyż realne stopy procentowe w USA jeszcze długo będą ujemne. W zeszłym roku Polacy znacznie zwiększyli inwestycje w złoto. Popyt na złote sztabki i monety może trochę wyhamować z uwagi na pewne nasycenie ze strony inwestorów. Choć ryzyka związane z inflacją, potencjalnym krachem na rynkach akcji czy sytuacją geopolityczną, mogą to bardzo łatwo zmienić. Perspektywy dla złota na 2022 rok zakładają, że popyt będzie utrzymywał się na podobnym poziomie, jak w 2021 roku.

Leave a Comment

Your email address will not be published.